Xiaomi Smart Home: Široce kompatibilní chytrá domácnost, kterou nastaví i laik.

Chytrá Smart Home domácnost.

Xiaomi je jeden z největších a nejznámějších výrobců mobilních telefonů. Tím však portfolio produktů zdaleka nekončí. Xiaomi má jednu z největších nabídek chytrých zařízení. S těmi můžete snadno vybavit svou domácnost a udělat z ní opravdový „smart home“. V dnešním článku se však nebudeme zaměřovat na to, jaké produkty jsou v nabídce. Na to se můžete podívat do článku o chytré domácnosti. Tentokrát se podíváme na to, jak propojit všechna zařízení, jaká je kompatibilita smart zařízení od Xiaomi a jak je ovládat. 

Propojení chytrých přístrojů

Po výběru, nákupu a spuštění chytrých zařízení od Xiaomi, přichází na řadu párování. To je možné provést dvěma způsoby. Buď párovat zařízení samostatně nebo si pořídit Xiaomi Mi Smart Home Hub.

Nejprve se podíváme na postup párování jednoho zařízení po druhém. Samozřejmostí je stažení aplikace a zapnutí bluetooth i Wi-Fi. Dále už záleží na konkrétním zařízení, ale obvykle stačí postupovat podle informací v aplikaci a nastavením se „proklikat“. Nakonec, po dokončení nastavení, bude telefon spárovaný se zařízením a bude ho moci ovládat. Je tu však jeden háček. Pokud bude chtít někdo další ovládat zařízení, tak si bude muset opět spárovat mobil s každým ze zařízení. Pokud doma máte jen jedno nebo dvě chytrá zařízení, tak je tento postup plně dostačující.

Xiaomi Smart Home Hub, který přijímá a plní Vaše hlasové povely.

Když už doma máte více zařízení, tak dává smysl zainvestovat i do zmíněného hubu. Ten nejprve spárujete s mobilem v aplikaci Mi Home. Po dokončení párování k němu můžete přidávat další zařízení a senzory. Ty nemusí být pouze od Xiaomi. Jsou například podporována i konkurenční zařízení, která podporují Zigbee protokol. Díky tomu získáváte ještě větší možnosti, například při výběru senzorů. Po dokončení párování máte připravený hub, který dokáže vytvářet automatizace napříč zařízeními. Může se jednat například o umístění senzoru na okno, který v případě vniknutí lupičů spustí alarm z reproduktoru. Navíc, místo párování druhého telefonu se všemi zařízeními, stačí telefon spárovat jen s hubem a všechna zařízení budou k dispozici. 

Kompatibilita

Xiaomi zařízení jsou přirozeně kompatibilní se zařízeními s OS Android. Nemusí se však bát ani majitelé iPhone. Díky aplikaci Mi Home, která je v App Store, je možné spárovat zařízení i s iOS. Jediný problém, který může nastat, je přidání Xiaomi Smart zařízení do Apple HomeKit (aplikace Domácnost). Tu podporují jen některá, většinou novější, zařízení. Existuje však trik, jak do HomeKit dostat bezpečně všechna zařízení. Xiaomi Mi Smart Home Hub, který jsme představili v minulém odstavci, podporuje HomeKit a zároveň k němu lze připojit ostatní zařízení. Stačí tak pouze zakoupit tento hub a všechna zařízení přes něj přidáte do HomeKit. 

Když řešíme kompatibilitu, tak nesmíme zapomenout ani na hlasové asistenty. Zařízení pro chytrou domácnost od Xiaomi jsou v naprosté většině kompatibilní s Google Assistant a Amazon Alexa. Navíc ta zařízení, která podporují Apple HomeKit, můžete ovládat i pomocí hlasové asistentky Siri. Takže kompatibilita s hlasovými asistenty je perfektní. 

Jak ovládat zařízení

Celou chytrou domácnost od Xiaomi můžete pohodlně ovládat buď přímo v aplikaci nebo třeba v Apple HomeKit. Obě možnosti vám nabízejí jak klasické dálkové ovládání, tak i možnost tvorby automatizací. Ta v praxi vychází z nastavení podmínek na základě kterých se spouštějí další zařízení. K tomu se hodí zejména chytré senzory.

Smart světelný senzor, který automaticky spouští osvětlení.

Vedle klasického ovládání je možné chytrou domácnost ovládat i hlasovými povely. Jak už jsme zmínili, tak podpora Google Assistant, Amazon Alexa a Siri nabízí široké možnosti hlasového ovládání. Díky tomu už nemusíte hledat mobil a stačí zadat povel přes Google Home nebo Apple HomePod. 

Hlavní aplikace Mi Home 

Jak v Google Play, tak i v App Store můžete stáhnout aplikaci Mi Home. Ta je základním ovládacím prvkem, který budete potřebovat pro aktivaci jednotlivých zařízení. Následně ji však můžete použít i na jejich obsluhu. Rozhraní aplikace je přehledné a intuitivní. Můžete v něm jednotlivá zařízení ovládat individuálně i nastavovat automatizace. V nastavení pak například aktivujete propojení s hlasovými asistenty Google Assistant a Alexa od Amazonu. Zkrátka aplikace zvládne kompletní obsluhu vaší chytré domácnosti.

Ovládání aplikace Mi Home

Shrnutí na závěr

Produkty pro chytrou domácnost za posledních pár let ušly kus cesty. Jsou dnes nejen cenově dostupné, ale hlavně navzájem kompatibilní. Dokonce se ani nemusíte bát problémů kompatibility Xiaomi Smart produktů s iOS a hlasovými asistenty. Nic už tak nebrání tomu, aby si každý doma vytvořil svou chytrou domácnost.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení