Tipy pro snadný výběr nového mobilu + srovnání těch nejzajímavějších

telefony redmi note 9, redmi note 10 5g, mi 11 a mi 11 lite 5g

Výběr nového telefonu potká čas od času každého z nás. V dnešní době širokých možností, různých druhů telefonů a rozličných parametrů je ale pro mnohé problém se ve všech těchto faktorech zorientovat. Člověk má pak problém vybrat takový telefon, který bude pro něj právě tím nejlepším. S tímto problémem vám může pomoct náš článek, kde na konci navíc jako bonus najdete náš výběr telefonů.

 

Vyberte si obraz, který vás neomrzí

Velikost displeje je jedním ze základních faktorů při výběru nového mobilu. Neméně důležitá je pak technologie, kterou displej používá. S rozlišením si úplně nemusíte lámat hlavu, většina dnešních telefonů je v této otázce zhruba na stejné úrovni. Velikost displeje se taky odvíjí od toho, k čemu primárně telefon používáte. Pokud často sledujete videa nebo rádi hrajete mobilní hry, velký displej je pro vás určitě důležitý.

Co se týče technologie displeje máme zde dva typy – IPS displeje a displeje s technologií AMOLED. Rozdíly zde nacházíme v kvalitě a tím pádem i v ceně. Displeje AMOLED jsou tou dražší volbou, přinášejí vyšší jas a kontrast a barvy, které zobrazuje jsou o něco živější než u levnějších IPS mobilů.

displej telefonu xiaomi mi 11

Dobrý výkon je základ spokojenosti

Pokud se bavíme o výkonu jsou pro nás důležité dva faktory – čip a paměť RAM. V současné době si můžete zvolit mezi čipsetem od společnosti MediaTek a čipsetem Snapdragon od Qualcommu. U prémiových zařízení nalezneme většinou právě Snapdragon, který má pokročilejší čipy. Ve střední třídě ale už takové rozdíly nehledejme, tam jde spíše o konkrétní specifikaci daného čipu. Liší se počtem jader a maximálním taktem. V obou případech platí, že čím je hodnota vyšší, tím lépe. Stejné pravidlo pak nalezneme u paměti RAM. Doporučujeme ale, aby byla paměť RAM na hodnotě nejméně 3 GB. V tom případě totiž máte jistotu, že telefon bude zvládat všechny aplikace.

Jeden objektiv nestačí

Ještě před pár lety by bylo jediným rozhodovacím faktorem u fotoaparátu množství megapixelů. Tak to ale už dnes nefunguje. Teď se mnohem víc, než to řeší například clona nebo kolik a jaký typ objektivu telefon má. Přičemž dva objektivy jsou v dnešní době už téměř samozřejmostí. Pokud vám můžeme, co se týče fotoaparátu poradit, vybírejte takový, který má kromě hlavního objektivu i ultraširokoúhlý fotoaparát. Vaše fotky tak posunete o level výš.

fotoaparáty telefonu xiaomi redmi note 9

Naše tipy pro vás

Pokud si při výběru nového telefonu přejete za málo peněz hodně muziky, skvělou volbou pro vás budou modely značky Xiaomi. Přímo pro tento článek jsme pak vybrali konkrétně modely Redmi Note 9, Redmi Note 10 5G, Mi 11 a Mi 11 Lite 5G. Podívejte se na porovnání parametrů, které jsme popsali výše právě u těchto telefonů.

Pokud začneme displeji, zjistíme, že zde nenalezneme žádné valné rozdíly. Všechny 4 modely jsou na tom totiž v této otázce velmi podobně. Když začneme od nejmenšího displeje narazíme na Redmi Note 10 5G s 6,5", naopak největším displejem se může pyšnit Mi 11 s 6,81". Technologie je zde půl na půl – Redmi Note 9 a Redmi Note 10 využívají technologie IPS, Mi 11 a Mi 11 Lite 5G zase dražší AMOLED. Kvalita displeje se samozřejmě odráží i na ceně telefonů.

U výkonu má zase levnější varianta od MediaTek na svojí straně Redmi Note 9 a Redmi Note 10, naopak o něco lepší Snapdragon najdeme v modelech Mi 11 a Mi 11 Lite 5G. Nicméně všechny tyto procesory jsou 8jádrové. Nejvýkonnější čip najdeme u Mi 11, který má maximální takt hlavního jádra až 2,84 GHz. Kromě Redmi Note 9, u něhož je horní hranice RAM 6 GB jsou všechny modely v nabídce s až 8 GB RAM.

Co se týče objektivů, zde nalézáme více odlišností. Model Redmi Note 9 má jako jediný 4 objektivy – hlavní, ultraširokoúhlý, makro a snímač hloubky. U modelů Mi 11 a Mi 11 Lite 5G pak postrádáme snímač hloubky, což není až tak velkou ztrátou. Ovšem modelu Redmi Note 10 chybí ultraširokoúhlý objektiv, což je pro tento telefon opravdu velká ztráta.

Důležitým ukazatelem při výběru mobilu je také jeho konektivita. Až na Redmi Note 9 jsou všechny zmiňované modely vybaveny podporou 5G sítě. Ta u nás sice není dosud plně rozšířena, i tak se ale pomalu stává standardem u chytrých telefonů.

5G konektivita v telefonech xiaomi

Závěrečné shrnutí porovnávaných telefonů poměrně odpovídá i jejich ceně. To znamená, že pokud chcete absolutního profíka v oblasti chytrých telefonů, zvolte prémiový model Mi 11 se všemi jeho výhodami. V případě, že si nepotrpíte na totální dokonalost, ale přesto chcete výkonného pomocníka, je pro vás vhodný Mi Lite 5G. Pro nižší střední třídu telefonů jsou zde pak zástupci Redmi Note 10 a Redmi Note 9. V těchto případech hraje při rozhodování roli především podpora 5G sítě a kvalita fotoaparátu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení