V další části tipů a triků k MIUI se podíváme na úsporu mobilních dat, QuickBall, QR čtečku v prohlížeči, víceuživatelskou podporu a na možnosti Mi Cloudu.
MIUI Tipy a Triky: 2. díl
Grafická nadstavba MIUI má nepřeberné možnosti a také spoustu zákoutí, v dnešním článku s tipy a triky vám ukážu některé detaily softwarové nadstavby a také funkce, které byste mohli v telefonu běžně využívat. Jako modelem mi bude stát Xiaomi Mi 8 s MIUI 10.
1. Omezte využití mobilních dat
Pokud si u novodobých smartphonů nedáte pozor, můžete o váš zaplacený datový limit (FUP) přijít i po pár desítkách minut. V MIUI si spotřebovaná mobilní data můžete pohlídat hned několika způsoby. Přes Nastavení – Využití dat se můžete podívat na to, kolik dat (mobilních i Wi-Fi) dané aplikace využily. Můžete se doklikat až ke grafu, který ukazuje poměr využitých dat na časové ose, u aplikací můžete také přístup k mobilním datům z této nabídky přímo zakázat. Pokud aplikace či hra potřebuje data, bude ji možné spustit pouze při připojení na Wi-Fi. Selektivně lze deaktivovat i využití datových přenosů na pozadí. Statistiky využití dat můžete také filtrovat (včera, dnes, minulý měsíc, tento měsíc).
Přes aplikaci Optimalizace na ploše se přepněte do sekce Využití dat. Zde si můžete nastavit limit pro mobilní data na obou SIM kartách, příp. omezit využití mobilních dat aplikacemi jen na specifickou SIM kartu. Nastavené limity jsou samozřejmě orientační a mohou se lišit od záznamů operátora. Na spotřebu mobilních dat si můžete nastavit vlastní limit s upozorněním. V aplikaci Optimalizace najdete i položku Diagnostika sítě. Zde vidíte aktuální rychlost odesílání a přijímaní dat jednotlivými aplikacemi, v případě problémů můžete i rychle spustit síťovou diagnostiku.
2. Sdílení webových odkazů přes QR kódy
Pokud budete chtít někomu poslat odkaz na webovou stránku, nemusíte kopírovat celou URL adresu.
Stačí kliknout do adresního řádku a pod ním vpravo vybrat položku QR kód. Následně vygenerovaný obrazec si můžete uložit do galerie a rychle jej odeslat třeba jako přílohu e-mailu.
3. Quick Ball
U smartphonů s velkými displeji se může hodit funkce Quick Ball. Její aktivaci hledejte v Nastavení – Další nastavení – Quick Ball. Koule Quick Ball se automaticky schovává za okraj displeje, odkud ji můžete potáhnout a jednou rukou díky ní obsluhovat telefon. Pomocí koule můžete minimalizovat otevřenou aplikaci, zobrazit seznam posledních aplikací, zamknout telefon, pořídit screenshot nebo stisknout šipku zpět. Zástupců je celkem pět a každého z nich můžete naučit jinou činnost, např. spustit nastavení systému, zapnout svítilnu, tichý režim či rovnou spustit vybranou aplikaci.
V základu je aktivní gesto klepnutí, které však vyžaduje zbytečně moc vaší aktivity. Vysunout, klepnout na kolečko a klepnout na volbu, to už je trochu překombinované… Pokud si nastavíte gesta na posunutí, stačí palcem potáhnout přímo na požadovanou ikonku a palec pustit. Takto si můžete jednoruční ovládání telefonu maximálně zjednodušit. Jakmile Quick Ball nepoužíváte, automaticky se schová, navíc vás nebude rušit při přehrávání videí. Dále si můžete ručně nastavit ty aplikace, při jejichž spuštění se vám Quick Ball ani nebude nabízet.
4. Druhý prostor oddělí veřejnou a soukromou část
Funkce Druhý prostor vám v prostředí umožní vytvořit druhé samostatné grafické rozhraní, a to, buď pro ukládaní citlivých souborů, nebo pro dalšího uživatele telefonu. Druhý prostor se vytváří jako samostatná virtuální partition, oba dva systémy se tedy navzájem „nevidí“. Pro přecházení mezi nimi si však musíte každý prostor zaheslovat vzorem, PIN kódem nebo otiskem prstu.
Přecházet mezi oběma prostory můžete přes horní lištu nebo zástupcem, který se podobá aplikační ikoně.
5. Využijte 5GB Mi Cloud naplno
V každém telefonu s MIUI najdete i webové úložiště Mi Cloud, položku hledejte přes Nastavení – Synchronizace – Mi Cloud. Každý Xiaomi účet má zdarma k dispozici 5GB úložiště, které slouží k synchronizaci kontaktů, zpráv, galerie, historie volání, záznamníku, poznámek, hesel Wi-Fi sítí, kalendáře, záložek a historie webového prohlížeče.
Mimo zálohy dat aplikací si můžete zálohovat seznam aplikací, vzhled domovské obrazovky a volby nastavení. Zálohy mohou být automatické (každý den či každý týden) a přímo ve smartphonu můžete starší zálohy i spravovat. Poměrně zajímavým přídavkem je obnova smazaných položek z Mi Cloudu (Mi Cloud Trash) či dálkové vyhledání zařízení přihlášeného do Mi Cloudu.