DOPRAVA ZDRAMA, při objednávce nad 5000 Kč!

7 tipů na aplikace pro práci na tabletu

tablet mi pad se stylusem

Tablety už dávno nejsou jen nástroje na hraní her nebo sledování filmů. Aktuální modely nabízí vysoký výkon a mohou tak sloužit jako plnohodnotná náhrada notebooku. Pokud však chcete naplno využít svůj tablet pro práci, tak se vyplatí zainvestovat do kvalitního příslušenství. Základem je klávesnice. Ty dnes mají velmi malé rozměry a mohou sloužit i jako praktické pouzdro. Dalším příslušenstvím, které stojí za zvážení, je stylus. Pomocí aplikací s ním můžete pořizovat zápisky nebo kreslit a upravovat fotky.

Poté, co svůj tablet vybavíte příslušenstvím, přichází řada na aplikace. Ty přemění váš tablet ve výkonný pracovní stroj a využijí maximální potenciál dotykové obrazovky. V článku vám ukážeme ty nejlepší aplikace ze 7 vybraných kategorií.

Vybrané kategorie aplikací:

- Videohovory

- Pořizování poznámek

- Úprava fotek a grafika

- Organizace času a úkolů

- Vzdělávání

- Kancelářské aplikace

- Zálohování tabletu

Videohovory ve vysoké kvalitě

Když budete mít home office nebo budete na cestách, tak se jistě budete potřebovat připojit na schůzky pomocí videohovoru. K tomu vám pomohou aplikace jako je MS Teams, Zoom Meeting, Skype nebo Google Hangouts. Všechny uvedené aplikace si můžete stáhnout v Google Play nebo App store na iOS a jsou v základní verzi zdarma. Při výběru aplikace je vhodné vždy zohlednit, jaké nástroje převážně používáte. Pokud jste zvyklí na kancelářské programy z balíčku MS Office, pak je jasnou volbou MS Teams. V případě, že máte Google Suite, pak je vhodnější Google Hangouts.

Pokud se bojíte, že tablet nezvládne delší videohovory, tak opak je pravdou. Aplikace pro Android a iOS jsou plně optimalizované, takže se nemusíte bát technických problémů nebo nedostatku výkonu. Jakmile vyzkoušíte videohovor na tabletu, tak budete naopak mile překvapeni. Nejen, že jsou aplikace optimalizované, ale také mají tablety obvykle podstatně lepší displej než kancelářské notebooky. Navíc mají tablety poměrně kvalitní přední kamery, a tak budete na videu mnohem lépe vidět, což ocení vaši kolegové.

Zápisky ze schůzek a přednášek

Jedním z nejčastějších využití tabletů je možnost snadného pořizování zápisků. Zabudované aplikace, které jsou součástí systému však v tomto ohledu nejsou uspokojivé, a tak je vhodné

se podívat po některé ze specializovaných aplikací. Mezi nejpopulárnější patří Evernote, MS One Note, Nebo a INKredible.

Evernote je mercedes mezi aplikacemi na poznámky. Zvládá pokročilou práci, vkládání psaného textu i multimédií a pokročilé organizační možnosti díky označování pomocí štítků. Nevýhodou této aplikace je její cena. V základu je sice aplikace zdarma, ale pokud ji chcete využít opravdu naplno, pak si budete muset zaplatit necelých 7 eur měsíčně. Oproti tomu OneNote je kompletně zdarma. U této aplikace budete však muset oželet některé organizační možnosti, jako je pokročilá filtrace a řazení poznámek.

Pro ty, kteří plánují pořizovat zápisky ručně, pomocí stylusu, jsou vhodné aplikace Nebo a INKredible. Nebo je aplikace s nejlepším převodem psaného textu na strojový. Do poznámek můžete snadno, pomocí stylusu nebo prstů, přidávat i kresby a grafy. Nevýhodou je, že aplikace stojí necelých 12 dolarů. Levnější alternativou, za 8 dolarů, je INKredible. Tato aplikace však nenabízí převod ručně psaného textu na strojový.

Grafika a editace fotografií

Pokud občas potřebujete v rámci práce lehce upravit fotografie nebo vytvořit jednoduchou grafiku, pak bude v první řadě ideální dokoupit k tabletu stylus. V druhé řadě přichází výběr aplikace pro editaci fotografií a grafik. Těmi nejlepšími jsou Snapseed, AirBrush a Adobe Lightroom.

Snapseed je poměrně jednoduchá, ale velmi snadno ovladatelná aplikace. V aplikaci stačí vybrat, kterou fotku chcete editovat a následně už jen vybrat některou z funkcí. Aplikace je zdarma, a protože je od Google, tak na tabletech s Androidem funguje skvěle. AirBrush je aplikace zaměřená na úpravu fotografií osob. Umí pokročilé funkce, jako je vyhlazení pleti, odstranění červených očí nebo vybělení zubů. Poslední aplikací je Adobe Lightroom. Tato aplikace je nejkomplexnějším nástrojem na úpravu fotografií, který je dostupný na mobilních zařízeních. Jedinou nevýhodou je nutnost předplatného pro odemčení některých funkcí.

Organizace času

Každý tablet má v základu zabudovaný klasický kalendář. Ten stačí pro základní organizaci času. Pokud však chcete mít pořádek ve všech úkolech, pak se vyplatí vybrat některou „to do“ aplikaci. Ideální volbou je Todoist nebo Microsoft To Do. Apliakce jsou v principu stejné. Obě nabízejí tvorby různých seznamů úkolů, jejich odškrtávání i nastavování připomínek.

Vzdělávací aplikace

Pokud se chcete rozvíjet, tak nezapomeňte na vzdělávací aplikace. Naučit se cizí jazyk vám pomůže Duolingo nebo Memrise. První zmíněná aplikace je perfektní pro dlouhodobé, komplexní, studium cizího jazku. Memrise naopak funguje na principu neustálého opakování slovíček.

Tip: Na tabletu se můžete učit i základy programování. Stačí si nainstalovat aplikaci Codeacademy.

Kancelářské aplikace

Základní výbavou většiny pracujících jsou textový a tabulkový editor. Zde opět bude při výběru záležet na tom, na které aplikace jste zvyklí. K dispozici jsou samozřejmě mobilní verze dvou nejpoužívanějších kancelářských balíčků Microsoft Office a Google Docs.

Pokud nemusíte z důvodu kompatibility využívat některý z uvedených balíčků, tak se nebojte vyzkoušet například AndrOpen Office nebo Docs to Go. AndrOpen Office je kompletně zdarma a nabízí podporu široké škály formátů. Navíc tuto aplikaci můžete snadno propojit s Dropboxem nebo úložištěm na Google Drive. Díky tomu můžete mít soubory jak na zařízení, tak i na cloudovém uložišti. Docs to Go je aplikace dostupná v placené verzi i zdarma. V placené verzi máte navíc podporu šifrovaných souborů nebo cloudových uložišť. Oproti AndrOpen Office je tato aplikace trochu více vyladěná.

Pravidelné zálohování tabletu

Jakmile bude z vašeho tabletu nový pracovní nástroj, tak se vyplatí se o něj nejen starat, ale také ho pravidelně zálohovat. Buď můžete tablet pravidelně připojovat k počítači a zálohovat nebo můžete využít některou z cloudových služeb. Pokud máte iPad, pak je jasnou volbou záloha na iCloud. Ta probíhá automaticky a nemusíte tak nic řešit. U tabletů s Androidem je ideální také sáhnout po řešení od vývojáře OS. Tím je Google Drive v kombinaci s Google Photos. Výhodou řešení od Google je hlavně vysoká kapacita uložiště v základní verzi a snadnost nastavení.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení